Szanowni Państwo.

Rok 2018 to okres wielkich narodowych uroczystości to czas wspomnień o zrywach Polaków w czasie 123 lat niewoli, to 100. Rocznica Odzyskania Niepodległości .

 

 I wojna światowa to międzynarodowy konflikt zbrojny, w którym Polacy mieli możliwość kolejny raz zawalczyć o miejsce Rzeczypospolitej na mapie Europy. W dniach 5-6 sierpnia 1914r. I Kompania Kadrowa pod dowództwem Józefa Piłsudskiego wyruszyła z Oleandrów pod Krakowem i przekroczyła granicę pomiędzy Galicją a Królestwem Polskim. Z Biecza wyruszyła do walki o Niepodległość Kompania składająca się z kilkudziesięciu Legionistów. Działania wojenne w mieście rozpoczęły się we wrześniu 2014r. Wojska rosyjskie zajęły Biecz w listopadzie, po krwawej bitwie, stoczonej pod Ołpinami. Wejście wojsk austriackich w grudniu skutkowały ich chwilową obecnością w Bieczu. Tereny ponownie zajęły wojska rosyjskie do słynnej bitwy pod Gorlicami w 2015 roku.

 

 Mimo zaciętych walk zabudowa Biecza nie została zniszczona ale straty w ludziach były ogromne. Świadczy o tym pięć cmentarzy wojennych w Bieczu i kilkadziesiąt w powiecie gorlickim. Historia walki o niepodległość to także codzienny trud rodaków, zamieszkujących tereny byłej Rzeczypospolitej, a także na emigracji, podejmowany w celu zachowania polskości, rozwijania kultury i budowania polskiej myśli politycznej. Po stu latach od zakończenia działań wojennych odbudowano Gontynę na cmentarzu w Łużnej oraz Pomnik Poległych na cmentarzu w Ołpinach. Odrestaurowano tysiące grobów poległych. Podczas licznych uroczystości oddajemy cześć tym, którzy walczyli o Polskę Niepodległą.

W Powstaniu Styczniowym, I i II wojnie światowej, za Ojczyznę walczyli bohaterowie dzisiejszej uroczystości, bieccy patrioci trzech pokoleń: Wilhelm, Witold i Wiesław Fuskowie. Szanowni Państwo wszystkie te wydarzenia przybliżają historię ale także pozwalają nam ją tworzyć dla przyszłych pokoleń . Zebraliśmy się tutaj aby uczcić pamięć, polskich bohaterów, patriotów, społeczników Ziemi Bieckiej. Oddać cześć aptekarskiemu Rodowi Fusków w 100 lecie Odzyskania Niepodległości. 

Szanowni Państwo,

W imieniu Towarzystwa Przyjaciół Biecza i Ziemi Bieckiej oraz Burmistrza Biecza Mirosława Wędrychowicza - organizatorów dzisiejszego wydarzenia pragnę powitać :
Starostę Powiatu - Panią Marię Gubała
Witamy Córkę Wiesława Fuska - Panią Stefanię Chrostowską z małżonkiem Janem Chrostowskim,
Witam wnuczkę Wiesława Fuska Magdalenę Chrostowską - Kiepas z mężem Mariuszem, córkami Mają i Niną oraz wnuka Macieja Chrostowskiego.
Witam siostrzenicę Wiesława Fuska z mężem.
Witam Komendanta Policji Powiatowej w Gorlicach - inspektora Krzysztofa Tybora
oraz Komendanta Policji w Bieczu - podinspektora Marcina Stępnia
Jest nam niezmiernie miło powitać Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej w Warszawie mgr farmacji Panią Elżbietę Piotrowską - Rutkowską
Wiceprezesa Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie Pana Jerzego Jasińskiego
Witam wydawcę i redaktora naczelnego Czasopisma aptekarskiego z Warszawy - Pana Wiktora Szukiela.
Witam Przedstawicieli Lasów Państwowych w Gorlicach, współuczestniczących w upamiętnieniu naszych patriotów poprzez posadzenie trzech drzew poświęconych ich pamięci
Witam Burmistrza Biecza Mirosława Wędrychowicza, Radnych Gminy z Przewodniczącym Grzegorzem Nosalem.

Witam dyrektorów szkół podstawowych i średnich, dyrektorów instytucji kultury, kierowników i dyrektorów jednostek organizacyjnych w Bieczu
Witam właścicieli: prezesów i dyrektorów firm i przedsiębiorstw - sponsorów tablicy pamiątkowej.
Witam Zarząd oraz członków Towarzystwa Przyjaciół Biecza i Ziemi Bieckiej .
Jest z nami Pan Zdzisław Tohl - artysta rzeźbiarz, autor tablicy pamiątkowej, dyrektor muzeum Dwory Karwacjanów w Gorlicach serdecznie witam.
Witam przedstawicieli Jednostek OSP Gminy Biecz
Witam redaktorów mediów telewizji, radia, gazet.

Jest nam niezmiernie miło wszystkich Państwa powitać na Uroczystości Upamiętnienia Aptekarskiego Rodu Fusków z okazji 100.lecia Odzyskania Niepodległości.

Wystąpienie powitalne Prezes Towarzystwa Przyjaciół Biecza i Ziemi Bieckiej Bogusławy Duda.

Szlak Królowej Jadwigi - publikacja.
Proszę kliknąć w napis. 

 

Newsletter

Początek strony